📚 ''Pod podszewką''

By Book Majka - January 02, 2019


"Pod podszewką. Prawdziwy wizerunek pisarza"
Sylwia Stano, Zofia Karaszewska

W dzisiejszych czasach wykreowanie spójnego, dopasowanego do osobowości wizerunku, jest przez  odbiorców wręcz pożądane. I nie dotyczy to jedynie osób, które na co dzień spotykają się z większą publicznością - aktorów, piosenkarzy, czy wszechobecnych influencerów, na których niemal dwadzieścia cztery godziny na dobę skierowane są oczy szczególnie młodszego pokolenia. Okazuje się, że pisarki i pisarze swoim stylem ubierania, dopasowywaniem odpowiednich krojów, charakterystycznych elementów stroju, stają się lepiej rozpoznawalni dla swoich odbiorców - czytelników, z którymi mają styczność na spotkaniach autorskich, targach. A to, wbrew pozorom, jest bardzo istotną kwestią. Dzisiejsze społeczeństwo bardzo zwraca uwagę na wygląd. I chociaż w przypadku pisarzy, mogłoby się wydawać, że jest on mało istotny (no hej, przecież to o treść książki chodzi, a nie o to, w co ubrany jest jej autor), z pewnością lepiej odebrany, a przede wszystkim zapamiętany, zostanie człowiek, którego wizerunek będzie spójny z jego twórczością, z jego osobowością. Z tym co pisze i jak wypowiada się publicznie.

Po "Pod podszewką" sięgnęłam z ciekawością. Byłam zaintrygowana opisem na okładce, którego fragment Wam przytoczę:

"Jak działa radar na fałsz u Katarzyny Tubylewicz?
Jaka ma być bielizna nocna według Aleksandry Zielińskiej?
W czym pakuje Jakub Małecki?
Jakie są idealne skarpetki Michała Rusinka?"

Jednak książka Sylwii Stano i Zofii Karaszewskiej to nie zwarte odpowiedzi na pytania o ubiór. To wiele przemyśleń odnoście wizerunku pisarzy we współczesnym świecie, a jednocześnie ogólnych refleksji na temat dzisiejszego społeczeństwa. W ramach projektu związanego z książką autorki i autorzy mogli zaprojektować wybraną przez siebie część garderoby. Opowiadając o swoim wyborze, uzasadniając go, możemy dowiedzieć się wiele o samych autorach. O ich nawykach, o ich sposobie bycia, o tym co lubią nosić i dlaczego oraz jak wyglądają, kiedy piszą. Dlaczego wykreowali swój wizerunek w taki, a nie inny sposób, czy w ogóle dbają o to jak postrzegają ich czytelnicy? W książce znajdziecie odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań.

A o kim konkretniej będziecie mogli się tego wszystkiego dowiedzieć? O dziewiętnastu osobach - w tym jedenastu autorkach (Oldze Tokarczuk, Joannie Bator, Katarzynie Bondzie, Sylwii Chutnik, Grażynie Plebanek, Annie Dziewit-Meller, Agnieszce Wolny-Hamkało, Katarzynie Tubylewicz, Aleksandrze Zielińskiej, Marcie Guzowskiej, Justynie Sobolewskiej) i ośmiu autorach (Jacku Dehnelu, Januszu Leonie Wiśniewskim, Wojciechu Chmielarzu, Łukaszu Orbitrowskim, Mariuszu Czubaju, Jakubie Małeckim, Michale Rusinku, Grzegorzu Kasdepke). Ja szczerze mówiąc nie czytałam książek większości z nich, ale poznawanie ich od strony garderoby i tak sprawiło mi wiele przyjemności. 

W dodatku pozycja ta jest pięknie wydania. Co prawda waży swoje, ale to wszystko wina zamieszczonych w książce fotografii - które wymagały odpowiedniego papieru. Mogłaby być wydana w twardej oprawie, to też fakt, ale nie chcę się czepiać drobiazgów, bo ogólny efekt wizualny "Pod podszewką" jak najbardziej do mnie przemawia.

Cieszę się, że mogłam przeczytać tę pozycję. Poznałam autorów, o których do tej pory słyszałam niewiele. I wiecie co? Mam ochotę poznać ich bliżej - za sprawą książek, które są ich dziełami. Bo choć wizerunek pisarza jest ważny, to jego twórczość zawsze pozostanie na pierwszym miejscu.




  • Share:

You Might Also Like

2 komentarzy

  1. Dodaję do listy :) Jeśli znajdę więcej czasu to przeczytam :)
    http://whothatgirl.blogspot.com

    ReplyDelete
  2. Będę miała ten tytuł na uwadze. 😊

    ReplyDelete